Krepšeliai su itališku morengu ir citrininiu kremu
- Danielė Kesylytė
- May 23, 2020
- 3 min read
Šis desertas yra vienas iš tų, kurie glūdi daugelio prisiminimuose. Tikrai nebūčiau sugalvojusi jo pagaminti, jei ne netyčia mamos rastos formelės, ilgus metus gulėjusios tarp senų nebenaudojamų daiktų. Mama prisiminė, kaip vaikystėje jos mama juos gamindavo, formuodavo, pasakojo apie tai, jog tai buvo šventinis desertas, nešamas į vestuves ar gaminamas įvairiomis progomis. Taigi, būčiau ne aš, jei nesusigundyčiau išmėginti dar vieno, galbūt šiek tiek užmiršto, bet ypatingo skonio deserto.
Krepšelių tešlos bei baltyminio kremo receptus radau ,,Saulėta virtuvė” tinklaraštyje, kur Asta turi nuostabų bei labai išsamų aprašymą. Pagalvojau, jog saldžiam morengui reikėtų kažko, kas suteiktų lengvos rūgštelės, subalansuotų skonį, taigi turbūt nenuostabu, kodėl pasirinkau citrinas. Citrininį kremą gaminau pagal ,,Wavy kitchen” tinklaraštyje besipuikuojantį receptą, kuris čia pasiteisino tikrai puikiai:)
Manau, jog šnekų užteks, nes krepšelių skonis kalba už save…

porcijų skaičius: man pavyko 35, bet skaičius gali kisti dėl formelių dydžio.
Trapiai tešlai:
1 ¼ stiklinės (175 g) miltų 1 ½ valg. š. cukraus ½ arb. š. druskos 120 g šalto sviesto 1 didelio kiaušinio trynio 2-3 valg. š. šalto vandens
Itališkam baltymų kremui:
1 ¼ stiklinės (250 g) cukraus 6 valg. š. vandens 2 kiaušinių baltymų žiupsnelio citrinos rūgšties žiupsnelio druskos
Citrininiam kremui:
2 citrinų
200 gramų cukraus
2 kiaušinių
120 gramų sviesto
žiupsnelio druskos
*Vietoj citrininio kremo galite naudoti mėgstamą uogienę ar per tokį kitą kremą.
1. Šį desertą pradėkime gaminti nuo citrininio kremo, nes jis turi visiškai atvėsti, pastovėti. Galite jį gaminti ir dieną ar dvi prieš, taip tik sutaupysite laiko. Taigi, pirmiausia užkaiskime nedidelį puodą vandens, nes mums reikės garų vonelės. Kai tai padarėme, išlydykime sviestą, o kol jis vėsta, pasiruoškime likusius ingredientus. Dubenyje, kuriame gaminsime kremą, lengvai paplakame kiaušinius, nutarkuojame citrinos žievelę, išspaudžiame jos sultis, beriame cukrų, žiupsnelį druskos, pravėsusį sviestą. Viską sumaišome ir dedame ant garų vonelės (svarbu, kad dubens dugnas neliestų vandnes, nes kiaušinienės kreme turbūt nelabai norite!). O dabar jau reikia tiesiog maišyti ir stebėti kintančią konsistenciją. Ji po truputį tirštės, tai gali užtrukti apie 7 – 10 minučių. Kai ji pasiekia norimą, nuimame nuo garų vonelės ir leidžiame pravėsti. Jei krepšelius gaminsite iš karto, galite taip ir palikti, kol kremas visiškai atvės, bet jei ruošiatės palikti dienai ar dviems, jį supilkite į stiklainiuką ir laikykite šaldytuve.
2. Galime keliauti prie krepšelių tešlos. Jai paruoškime trupinius: į dubenį dėkime miltus, cukrų, druską ir šaltą sviestą, supjaustytą kubeliais. Masę trinkime tarp pirštų, kol ji taps biri. Metas kiaušinio tryniui. Jį įmaišykite šakute. Dabar po truputį pilkime vandenį, pradėkime minkyti tešlą. Viso vandens gali ir neprireikti, stebėkite kada tešla taps vientisa ir minkšta, lipni. Ją vyniojame į maistinę plėvelę ir perkeliame į šaldytuvą mažiausiai valandai, geriau net nakčiai (galite palikti ir kelioms dienoms ar net mėnesiui, bet tokiu atveju reikėtų dėti į šaldiklį).
3. Atšaldytą tešlą palaikykime kambario temperatūroje kelias minutes ir pradėkime formuoti. Aš į kiekvieną formelę dėjau po 8 gramus tešlos ir viską formavau rankomis, bet jūs galite iškočioti lakštą, išspausti apskritimus ir padengti jais kiekvieną formelę. Svarbu jų apačią subadyti šakute, kad neišsipūstų kepdami. Paruoštus krepšelius dedame atgal į šaldytuvą dar valandai.
4. Kepame iki 180° įkaitintoje orkaitėje apie 15 – 20 minučių. Krepšelius pravėsiname, išimame iš formelių ir paliekame sutvirtėti.

5. Dabar metas itališkam morengui. Čia reikės atidumo, todėl iš karto pasiruoškime termometrą, pasisverkime ingredientus ir ramiai galime pradėti. Į nedidelį puodą pilame cukrų bei vandenį ir kaitiname. Svarbu nemaišyti (tik judinti puodą) ir kantriai laukti, kol cukrus ištirps. Sirupas turi pasiekti 114° temperatūrą.
6. Pradėjus kaitinti sirupą, į virtuvinį kombainą (arba didesnį dubenį) pilame baltymus ir pradedame lėtai plakti. Jiems suputojus, dedame citrinos rūgštį bei druską, padididame greitį ir leidžiame jiems standėti.
7. Kai sirupas pasiekia 114° temperatūrą, baltymai jau turėtų būti išplakti, todėl labai plona srovele pilame karštą skystį, jokiu būdu nenustojant plakti. Viską supylus, plakame dar 7 – 10 minučių, arba kol kremas visiškai atvės. Jį perkeliame į konditerinį maišelį su norimu antgaliu.

8. Metas paskutiniams potepiams – formavimui. Į atvėsusius pyragėlius dedame po šaukštelį citrininio kremo ar mėgstamos uogienės, o ant jos spaudžiame baltyminį kremą.

Vuolia!
*Pirmą dieną krepšelių viršus bus labai minkštas, bet bėgant laikui jis tvirtės. Po dienos ar dviejų, baltyminis kremas apsitrauks ,,oda”, todėl bus panašus į zefyrą, dar po kelių dienų sutvirtės ir vidus, bet jis vis vien išlaikys tąsumą. Savaitę laiko jie tikrai bus puikios formos, tekstūros ir skonio, todėl puikiai tiks transportavimui.
Comments